ZABURZENIA ODŻYWIANIA (BULIMIA, ANOREKSJA)

OBJAWY

Anoreksja zaczyna się od braku akceptacji własnego ciała lub poczucia braku kontroli nad swoim życiem, co skłania do przejścia na restrykcyjną dietę i podporządkowania wszelkich swoich działań pod osiągnięcie celu, jakim jest idealna sylwetka.

Odchudzanie się paradoksalnie nie wpływa jednak na zmianę przekonań na własny temat na bardziej pozytywne, a wręcz przeciwnie. Nawet, gdy stosowanie diety owocuje znacznym spadkiem wagi, nie zauważamy tego i zaczynamy jeść coraz mniej, aż do momentu, w którym w zasadzie, przestajemy odczuwać głód. Prowadzi to nie tylko do skrajnego wychudzenia, ale m.in. zaburzeń miesiączkowania czy zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Z czasem staje się to niebezpieczne dla zdrowia.

Wyróżnia się 2 typy anoreksji:

 • Restrykcyjny – obsesyjnie kontrolujemy ilość i rodzaj zjadanych posiłków, z czasem osiągając kontrolę nawet nad odczuwaniem głodu. Spożywamy nawet kilkunastokrotnie mniej kalorii, niż jest zalecane osobom dorosłym i „uzupełniamy” stosowanie skrajnie restrykcyjnej diety bardzo intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi. Pomimo wychudzenia i wycieńczenia organizmu nie zauważamy stanu, w jakim się znajdujemy, i nadal uważamy się za grube.
 • Bulimiczny – odróżnia się od anoreksji restrykcyjnej tym, że stosowanie restrykcyjnej diety i ćwiczeń fizycznych nie doprowadza do osiągnięcia niemal pełnej kontroli nad odczuwaniem głodu. Dalej się odchudzamy, ale jednocześnie bardzo często odczuwamy silny głód i apetyt. To nie tylko pogłębia poczucie winy i nienawiść do siebie, ale i prowadzi do okresowych napadów objadania się, po których następują tzw. zachowania przeczyszczające: czyli próby wywołania wymiotów, stosowanie leków przeczyszczających i moczopędnych czy wielogodzinne ćwiczenia fizyczne. Działania te mają na celu „wydalenie” niechcianych kalorii z organizmu i odwrócenie konsekwencji epizodu objadania się.

Bulimia - pomimo lęku o przyrost masy ciała – osoby z bulimią odczuwają jednocześnie nieustanny i bardzo duży głód. Starają się  intensywnie ćwiczyć i odchudzać, ale diety, choć niezdrowo restrykcyjne, zazwyczaj nie przybierają formy głodówek. Odczuwany głód i myśli o jedzeniu prowadzą do częstych napadów objadania się, po których następują zachowania przeczyszczające.

BORDERLINE I INNE ZABURZENIA OSOBOWOŚCI

OBJAWY

 • doświadczasz powtarzających się intensywnych uczuć pomiędzy tym, że bardzo kogoś kochasz, a za chwilę nienawidzisz
 • doświadczasz uczuć o swojej osobie, jako pustej w środku
 • masz poczucie, że tracisz nad swoimi uczuciami kontrolę
 • często wpadasz w gniew, złość i tracisz kontrolę nad swoim gniewem i zachowaniem, a później masz z tego powodu wyrzuty sumienia
 • Twój nastrój zmienia się z godziny na godzinę, a jeden mały szczegół może wprowadzić Cię w stan smutku i beznadziei
 • masz myśli samobójcze w chwilach rozczarowania, smutku i nudy
 • masz poczucie, że wciąż nie wiesz kim jesteś? Po co żyjesz? I wciąż to się zmienia
 • impulsywnie wydajesz pieniądze, pijesz, objadasz się, uprawiasz seks
 • Twoje relacje, związki nie są dla Ciebie satysfakcjonujące, nie masz w nich poczucie bezpieczeństwa, opieki i miłości
 • doświadczasz powtarzających się intensywnych myśli, uczuć, że zostaniesz porzucona / porzucony i mocno się starasz, aby tak się nie stało

to bardzo prawdopodobne, że zmagasz się z zaburzeniem osobowości znanym jako borderline.

Pozostałe, rzadziej występujące zaburzenia to osobowości:

 • schizoidalna - wykazująca cechy i zachowania aspołeczne. Nie wchodząca w bliższe związki. Często towarzyszy jej również nadmierny lęk społeczny, który nie mija po zacieśnieniu relacji. Wolą pracować i spędzać czas w pojedynkę, czasami całkowicie poświęcają się jakiemuś hobby lub pracy traktowanej jako posłannictwo
 • paranoiczna -  ciągłą podejrzliwość innych o wykorzystywanie, szkodzenie, mimo, że nie ma na to dowodów. Zastanawia się nad lojalnością przyjaciół lub współpracowników. Nie są skłonne do wybaczania
 • antyspołeczna - nie potrafi panować nad emocjami. Nie przejmuje się ryzykiem, ani bezpieczeństwem. Nie potrafi utrzymać stałej pracy, nie spłaca swoich długów. Dodatkowo często nadużywa substancji psychoaktywnych. często oszukuje, aby osiągnąć swoje cele
 • historioniczna - stale chce być w centrum uwagi, w tym celu prowokuje emocjonalnie lub seksualnie. Mówi i zachowuje się w sposób dramatyczny. Jej emocje szybko zmieniają się. Jest bardzo zaabsorbowana swoim wyglądem zewnętrznym
 • narcystyczna - przegląda się w opinii innych „jak w lustrze”. Przywiązuje decydujące znaczenie sukcesom, władzy, idealnej miłości, sławie jako wyznacznikom wartości. Oczekuje ciągłych pochwał i podziwu. Wierzy, że zasługuje na specjalne traktowanie
 • unikająca - unikaj kontaktów społecznych i towarzyskich z obawy przed krytyką i odrzuceniem. U źródeł takiego zachowania leży ich niska samoocena i lęk przed negatywną oceną innych
 • zależna - nadmierna niesamodzielności w dorosłym wieku. Trudność z wyrażeniem własnego zdania i podjęciem samodzielnej decyzji. Domaganie się nieustannego wsparcia, pomocy i opieki
 • anankastyczna - nadmiernym trzymaniu się sztywnych reguł, braku elastyczność i spontaniczności. Nadmierny perfekcjonizm, potrzeba kontroli. Wynika to z lęku przed zmianami, który czasami jest tak silny, że osoba z tym zaburzeniem osobowości rezygnuje z kontaktów towarzyskich.

LECZENIE BEZSENNOŚCI

OBJAWY

Według Światowej Organizacji Zdrowia, bezsenność jest drugą, najczęściej diagnozowaną dolegliwością na świecie. Jest wiele przyczyn bezsenności, m.in: stres, przebodźcowanie, nieregularny rytm życia, trudności z opanowanie dialogu wewnętrznego, nadczynność tarczycy, choroby serca, nadciśnienie tarczycy...

Sen ma niezwykle istotne znaczenie dla stanu naszego zdrowia psychicznego oraz fizycznego - służy regeneracji ciała, jak i umysłu. Zaburzenia snu prowadzą do rozdrażnienie, brak koncentracji, zaburzeń apetytu, znacząco pogarszają jakość życia.

RODZAJE

Rodzaje bezsenności:

 • Bezsenność przygodna - najczęściej jest związana z niestandardowymi okolicznościami w naszym życiu. Ten rodzaj zaburzeń snu może trwać kilka dni.
 • Bezsenność krótkotrwała - często jest kontynuacją reakcji na wydarzenia niestandardowe. Trwa zwykle od kilku dni do trzech tygodni. Ten rodzaj bezsenności może być także efektem choroby somatycznej.
 • Bezsenność przewlekła - objawy trwają ponad miesiąc. Najczęstszą przyczyną są tu głównie schorzenia psychiczne, działania środków psychoaktywnych, nadużywanie leków uspakajających i nasennych, zaburzenia rytmu serca i czuwania, a także przyczyny somatyczne. To rodzaj bezsenności, która wymaga specjalistycznego leczenia. Szczególny typ, który warto wyróżnić to – bezsenność pierwotna występująca też pod innymi nazwami jako bezsenność idiopatyczna lub psychofizjologiczna – spowodowana endogennymi nieprawidłowościami powstawania snu.

TERAPIA PAR

OBJAWY

Kiedy para przechodzi przez trudny czas, może zgłosić się do terapeuty, który spróbuje pomóc partnerom zrozumieć, co dzieje się w ich relacji. Terapia par/małżeństw może pomóc w osiągnięciu większej intymności oraz w poprawie zadowolenia z bycia razem.

Częstymi powodami zgłaszania się na terapię par są:

 • nadopiekuńczość i zależność emocjonalna od partnera
 • zazdrość, podejrzliwość, brak zaufania w relacji i ograniczanie wolności
 • dominacja jednego partnera i obniżanie poczucia wartości drugiego
 • wzajemny antagonizm, obwinianie się

Terapia ma na celu wspólne rozwiązanie problemu, poprawę jakości relacji i polepszenie komunikacji między partnerami. Częstym elementem pogarszającym funkcjonowanie w parze jest odmienne postrzeganie zadań oraz brak równowagi. Zadaniem terapii jest wtedy przywrócenie harmonii w relacji i znalezienie sposobu na funkcjonowanie akceptowalne dla obojga partnerów.

TERAPIA

 • zmienia spojrzenie na to „jak powinien wyglądać związek”
 • modyfikuje dysfunkcyjne zachowania
 • poprawia komunikację
 • uwypukla mocne strony partnerów
 • kładzie nacisk na rolę emocji w związku
 • zmienia pogląd na relację

UZALEŻNIENIA

Za użyciem narzędzia psychoterapii poznawczo-behawioralnej w poradzeniu sobie z nałogiem, przemawia przede wszystkim jej wysoka skuteczność. Została wielokrotnie potwierdzona badaniami klinicznymi. Atutem tej formy leczenia jest rozwój samoświadomości pacjenta, który po terapii uzyskuje samokontrolę nad swoimi zachowaniami.

W podejściu behawioralnym zbadano i udowodniono, że używanie substancji psychoaktywnych redukuje w znacznym stopniu napięcie i przynosi ulgę (wzmocnienie negatywne) lub błogostan ( wzmocnienie pozytywne), które często dla pacjenta jest źródłem pozytywnych emocji  Nasilenie zachowań picia/brania jest funkcją ilości wzmocnień pozytywnych.

Powstanie i rozwijanie uzależnień zachodzi u osób z pewnymi predyspozycjami rozwijającymi się od wczesnych okresów życia, takimi jak: niska tolerancja na frustrację, wysoka wrażliwość, trudności radzenia sobie z negatywnymi uczuciami, obniżona zdolność kontroli zachowań, impulsywność i niski poziom refleksji, poszukiwanie stymulacji i orientacja na czas teraźniejszy.

TERAPIA

Terapia uczy nowych sposobów radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, bo to one bardzo często stanowią poprzedniki, czy determinanty lub sytuacje wyzwalające.

Spotkanie terapeutyczne najczęściej podzielone jest na trzy 20-minutowe części:

 1. poświęca się na zrozumienie bieżących problemów i poziomu funkcjonowania od czasu poprzedniej sesji, a także analizę incydentów spożywania substancji psychoaktywnych, bądź doświadczenia głodu w ciągu ostatniego tygodnia.
 2. wprowadza się i ćwiczy nowe umiejętności
 3. planowanie ćwiczenia nowopoznanych umiejętności w nadchodzącym tygodniu i przewidywanie potencjalnych przeszkód, które mogą to utrudnić

ZAPRASZAM NA WIZYTĘ

Możliwe jest również spotkanie online.

REJESTRACJA

 • tel. 881 303 608

Jeśli nie odbiorę, proszę o cierpliwość, oddzwonię w pierwszej możliwej chwili.

KONTAKT E-MAIL

 • email: pracownia.psychoterapii2014@gmail.com

ADRES

 • ul. Szamotulska 20
 • 60-366 Poznań
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w zakresie odpowiedzi na mojego e-maila. Podane dane nie będą wykorzystywane w innych celach. W każdym momencie przysługuje prawo do zaprzestania ich przetwarzania. Więcej informacji w Polityce prywatności.
POLITYKA PRYWATNOŚCI

Korzystanie z tej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać w każdej chwili w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na temat cookies.